اضطراب

شاید به جرات بتوانیم بگوییم که اضطراب یکی از شایع ترین اختلالات روانپزشکی در دنیای امروزی است .در واقع اضطراب که بعنوان یک واکنش هیجانی در برابر خطرات می باشد ،می تواند چنان شدید شود که زندگی روزمره فرد را مختل کند ،خطرات و بیماری های جسمی را افزایش دهد و حتی باعث مرگ ناگهانی شود.
منشا اضطراب چه می تواند باشد ؟
الف ) منشا اضطراب به لحاظ هورمونی: هرگاه که غلبه هورمون های هیجانی مانند دوپامین و آدرنالین بر هورمون های آرامش دهنده (سروتونین ) بوجود بیاید انسان دچار اضطراب می شود و به این جهت است که درمان دارویی که بتواند تعادل این هورمون ها را برقرار کند لازم می شود .داروهای مختلفی برای درمان اضطراب وجود دارد که ملاحظات بسیاری در این مورد وجود دارد :
1 – آیا بیماری زمینه ای جسمی خاصی مولد اختلال هورمونی است ؟(مثل اختلالات هورمونی )
2- آیا بیماری روانپزشکی دیگری همراه یا مولد اضطراب است ؟(مثل افسردگی )
3 –آیا علل خارجی (مثل مسائل خانوادگی ) در این زمینه موثر است ؟ در این موارد گاها درمان دارویی ممکن است لازم نباشد و با مشاوره مسائل حل شود .
4-از میان داروهای موجود ،کدام دارو است که می تواند علی رغم درمان اضطراب بر کلیه و کبد بیمار تاثیر نگذارد ؟
ب ) علل روان شناختی
الف )از دیدگاه سایودینامیک (تحلیلی ) : هرگاه کودک در خانواده ای رشد کند که مادر افسرده نتواند در 2 سال اول زندگی به او قدرت اعتماد به نفس و اطمینان بخشی زندگی بدهد فرد مورد نظر ممکن است نسبت به دیگران در معرض استرسهای محیطی دچار اختلال اضطرابی شود .و اینجاست که نقش خانواده سالم بسیار مشخص می شود . انسان در مسیر زندگی خود و با توجه به الگوهای فکری و شناختی که از محیط می گیرد دچار اختلال اضطرابی می شود .بعنوان مثال مادری که مرتبا به کودک خود می گوید تو بی عرضه هستی فرزندی را تحویل جامعه می دهد که با هر ناکامی سریعا تسلیم می شود و به خود می گوید که ،من بی عرضه هستم و تلاش فایده ای ندارد .
ج) علل اجتماعی : مهارت های اجتماعی ،روابط بین فردی ،مدیریت بحران و حل مساله از یک طرف و سیستم جامعه حمایتی به لحاظ زیستن در کشوری که مردم خود را از نظر اقتصادی اجتماعی و مسائل فردی حمایت می کند، نقش به سزایی در کاهش میزان بیماری های اضطرابی داشته باشد.
اضطراب چندین نوع دارد که عبارتند از :
اختلال اضطراب منتشر
فوبیا یا ترس های مرضی
اختلال وسواس
اختلال پانیک
سندروم ترومای پس از سانحه

نویسنده :دکتر علی امینی